Basketbalisté jsou na startu nové ligové sezóny, kterou doufají, že dohrají

Poslední sezonou s aktuálním formátem ligy, tedy s 22 koly základní části a dvouskupinovou nadstavbou i baráží, by měl být druhý zařijový pátek  startující 29. ročník NBL. Ta už sedmou sezonu bude mít v názvu přední tuzemskou pojišťovnu Kooperativa, s níž vedení soutěže v létě podepsalo novou tříletou smlouvu.

S novinkami v českem basketbalu  seznámili kormidelníci české basketbalové ligy novináře den před startem soutěže.


SportovníListy.cz byly na místě děje... 

Jak říkám...

„I v této nelehké době se nám podařilo udržet všechny partnery, bez nichž by naše fungování nebylo možné,“ poděkoval ligovým podporovatelům za věrnost předseda Asociace ligových klubů NBL .

Jím vedenou organizaci čeká v nejbližších dnech, týdnech a měsících dosud nepoznaná zkouška – provést ligu koronavirovými nástrahami a čelit úplně novým výzvám. Kluby jsou však odhodlány každou novou situaci okamžitě operativně řešit a především dokončit minimálně základní část, ať už se bude dít cokoli. Maximum ovšem hodlá ALK udělat i pro zdárné dohrání nadstavby a play-off, o něž liga přišla v minulé nedokončené sezoně.

Mezi zásadní nová opatření bude už od páteční předehry 1. kola Brna s Kolínem (18:00) patřit povinnost všech diváků v halách nosit roušky, používat dezinfekci na ruce i možnost obsadit sektor se samostatným vchodem nejvýš pěti sty fanoušky. Preventivní testování týmů na covid ALK nechystá, kolotoč testů by se spustil až v případě zjištěné nákazy v některém z klubů.

NBL ovšem i ve složitém roce neváhá držet krok s moderní dobou a od své 29. sezony tak zavádí nákladem více než sedmi milionů korun do všech 12 hal instant replay system alias videorozhodčího. Kontrolu rozhodnutí pomocí dokonce sedmi kamer budou moci sudí spustit hned ve 12 případech a už první kola ukážou, jak efektivně byl systém připraven a nastaven.

V rámci zbrusu nové identity českého basketbalu prošlo redesignem i logo soutěže a především její nyní už plně responsivní web na adrese nbl.basketball, na němž fanoušci, novináři, trenéři i další basketbaloví experti najdou dosud nepoužívané, ale o to zajímavější statistické ukazatele i řadu nových informací.

Další novinkou je zavedení míče Molten BG5000, který se poprvé objevil na loňském světovém šampionátu v Číně a mezi hráči se stal oblíben díky své nové textuře a výrazně menší kluzkosti.

Do ligy vstupuje stejných 12 celků, které odehrály i neúplnou minulou sezonu a i nadále zůstal zachován limit pěti cizinců, které každý tým smí nasadit do utkání.

Podle aktualizovaných informací NBL.cz bude v úvodu ligy 26 cizinců (loni 35), přičemž celočeský kádr složili jen v Opavě a v Děčíně. Třetí rok v řadě klesá početní zastoupení Američanů, kterých v sezoně 2018/19 začínalo ligu 30, loni to bylo 17 a letos už jen 12 (dva budou teprve oznámeni), byť takto nízké číslo je zapříčiněno i vlivem koronakrize.

Během léta se udála řada zajímavých transferů, z nichž mezi ty nejzajímavější by určitě šlo zařadit nového amerického rozehrávače Nymburka Jerricka Hardinga, power forwarda Brna Šimona Puršla, power forwarda Svitav Václava Bujnocha, americké křídlo Nymburka Omara Prewitta, rozehrávač Brna Viktora Půlpána, slovinského playmakera Nymburka Luku Rupnika, americké křídlo Ústí Lamba Autreyho, chorvatského power forwarda Svitav Domagoje Proletu, amerického power forwarda Nymburka Carltona Bragga, jeho krajana v dresu Ústí Dereka Hanese a čerstvě i amerického univerzála Pardubic Thomase Dunanse.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)