Baseballová Extraliga v Česku začne se souhlasem Ministerstva zdravotnictví 9. dubna 2021

Pátek 9. dubna 2021  je úvodním hracím dnem letošního ročníku baseballové Extraligy. Deset týmů čeká základní část, TOP6, semifinále a Czech Series, tedy finálová série.

Česká baseballová asociace požádala prostřednictvím Národní sportovní agentury o výjimku konání soutěže, která byla Ministerstvem zdravotnictví schválena. Původně plánovaný začátek soutěže se tak posunul pouze o týden.

Vzhledem k situaci s C-19 je start Extraligy samozřejmě podmíněn řadou hygienických opatření. Hráči i rozhodčí musí být před každým hracím víkendem testováni, areály budou uzavřeny, přítomnost diváků není povolena.

Jak říkám...

„Děkujeme Národní sportovní agentuře  a Ministerstvu zdravotnictví za vstřícný přístup. Je důležité začít a baseball se jinak, než v zápasech natrénovat nedá a zářijové ME v Itálii nepočká. Splnit všechny podmínky bylo náročné, ale kluby vše zvládly, a všichni už se moc těšíme na zápasy. Věřím, že se brzy podaří zapojit do sportu i mládež,“ říká předseda ČBA Petr Ditrich.

Soutěž má dva nováčky. Blesk Jablonec startuje mezi elitou poprvé v historii klubu, Sokol Hluboká má na svém kontě jednoroční působení v roce 2004.

Jak říkám...

„Před 16 lety jsme na Extraligu nebyli připraveni. Ale myslím, že teď čas Hluboké na start a udržení v nejvyšší soutěži přišel, a proto jsme nechtěli nic podcenit v přípravě ani získávání posil a jdeme do toho naplno,“ říká prezident klubu a stále aktivní hráč David Šťastný.

Extraligu naopak opustila po dlouhých letech Technika Brno a také loňský nováček SaBaT Praha.

Oproti ročníku 2020, který se hrál bez cizinců, mohly letos kluby své soupisky posílit o hráče ze zahraničí. Všechny toho také využily, byť s příjezdem cizinců bylo spojeno hodně administrativních úkonů, a tak se fanoušci mohou těšit na více než 30 zahraničních baseballistů. Mezi nimi např. na izraelského reprezentačního nadhazovače Josepha Wagmana, který nastoupil proti české reprezentaci na ME v roce 2019 a v Česku bude hrát v dresu Tempa Praha. Nebo na filipínského reprezentačního nadhazovače Paula Macasaeta, který má na svém kontě rovněž starty na velkých mezinárodních turnajích a představí se v dresu Blesku Jablonec.

Titul obhajují Draci Brno, kteří vloni získali svůj 22. titul a přerušili tak sérii dvou zlatých medailí Arrows Ostrava. Utkání bude možné sledovat prostřednictvím streamů. V základní části, která by měla skončit 13. června 2021 hrají týmy třikrát každý s každým, přičemž během víkendových utkání hrají vždy se stejným soupeřem.

 

Kam na baseball
První kolo baseballové Extraligy

Olympia Blansko – Hroši Brno
Draci Brno – Blesk Jablonec
Eagles Praha – Sokol Hluboká
Kotlářka Praha – Tempo Praha
Arrows Ostrava – Nuclears Třebíč


(Evženie Votinská, Česká baseballová asociace, SportovníListy.cz, foto: Jan Beneš)