Babiš: Vyčleňme sportovní a kulturní spolky od ostatních neziskovek

V Praze v budově České obce sokolské v Tyršově domě byla za přítomnosti premiéra Andreje Babiše 6. února 2020 představena Národní sportovní agentura, která má nově na starosti financování českého sportu. Premiér se tam zmínil i o neziskovkách, kam patří i sportovní spolky.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

Jak říkám...„Pro mě a naši vládu je sport velmi důležitý a budeme navyšovat prostředky sportovcům. Od roku 2013 dosáhl celkový nárůst podpory sportu ze státního rozpočtu 141 procent. Letos tak půjde celkem o 7,2 miliardy Kč. S projektem Národní sportovní agentury jsme přišli proto, aby se peníze do sportu dostávaly transparentně,“ uvedl český premiér  Andrej Babiš.

V systému financování je proto klíčový program Můj klub, jehož prostřednictvím se posílají dotace na děti a trenéry přímo do oddílů. Premiér Andrej Babiš kvůli němu jednal na ministerstvu školství, protože loni administrativní chyby připravily 337 klubů celkem o 80 milionů korun. Toho by se chtěla Agentura pod vedením Milana Hniličky vyvarovat.

Jak říkám...„Český sport je po pádu Sazky podfinancovaný, problém je hlavně ve sportovní infrastruktuře. Podařilo se nám vyjednat na vládě navýšení financí do sportu na dvojnásobek a v navyšování chceme pokračovat,“ prohlásil při představování agentury její předseda Milan Hnilička, kterého fanoušci sportu znají coby bývalého  hokejové brankáře a olympijského vítěze a příznivci dění v politice ho znají zase jako  poslance a vládního zmocněnce pro sport.

Kromě Babišova prohlášení, že si ve vládě sport vzal pod svá křídla, se ve zpravodajství médií ani v jejich komentářích k novému úřadu státní správy vůbec neobjevil poněkud nový premiérův poznatek, který v řeči vázané ke konci své návštěvy v Tyršově domě řekl představitelům Národní sportovní agentrury, některým členům Národní rady pro sport, kteří tam rovněž byli, ale hlavně novinářům, pro které se ta prezentace konala.

"Měli bychom sportovní a kulturní spolky, které jsou neziskovými organizacemi, vyčlenit od ostatních neziskovek, které se zabývají například sociálními službami."

Premiér sice ještě něco k tomu svému nápadu řekl, ale jeho řeč už zanikla v ruchu spojeném s jeho odchodem z Tyršova domu.

Dodejme, že u veřejnosti skutečně pojem nezisková organizace není příliš oblíbený.  A je také pravda, že  lidé vůbec  netuší, že sportovní spolek, ve kterém cvičí nebo trénují sami  či tam dochází jejich  potomci, je rovněž neziskovou organizací.

SportovníListy rovněž napsaly:


Babiš: Horácký stadión v Jihlavě připomíná spíše továrnu na čpavek než hokejovou halu


(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)