Armádní výsadkáři oslavili výročí seskoky do vody Sečské přehrady


Dvacáté první výročí založení 4. brigády rychlého nasazení, jíž jsou součástí, oslavili příslušníci 43. výsadkového praporu netradičně – seskoky do sečské přehrady. Ostatní si výročí založení brigády připomněli slavnostním nástupem na nedalekém chrudimském letišti.

Nástupu se zúčastnila řada osobností 4. brigády. Tou nejvýznamnější byl její zakladatel a bývalý velitel generálmajor František Štěpánek, který v projevu shrnul historii tohoto celku. K dalším hostům, rovněž bývalým velitelům, patřil současný velitel Pozemních sil AČR generálmajor Ján Gurník či generálmajor Josef Sedlák.

Víme, proč palác na Žofíně obléhala těžká vojenská technika

"Jsem hrdý, že jsem mohl u 4. brigády rychlého nasazení sloužit,"  řekl generál Gurník.

Současný velitel brigády plukovník Miroslav Hlaváč připomněl, že v průběhu jedenadvaceti let existence prošly jejími branami stovky výtečných vojáků, oddaných své práci a vzorně plnících náročné úkoly. Při příležitosti výročí pak současným i bývalým vojákům brigády udělil čestné odznaky.

Oslavy vyvrcholily seskoky

Současně s nástupem probíhaly o pár kilometrů dál v Seči seskoky vojáků na padácích OVP 12 SL do vody. Výsadkáři skákali do sečské přehrady z výšky 400 metrů, kam je vynesl vrtulník.

"Seskoky do vody jsou náročnější proto, že výsadkáři musí nad vodní hladinou odpoutat od sebe záložní padák a do vody již přistávají jen na hlavním," uvedl instruktor výsadkové přípravy praporčík Tomáš Hejda.  Podle něj jsou ale i takové seskoky pro výsadkáře rutinou. Náročná práce je čeká až po seskoku.

(ps s využitím zprávy uveřejněné na ministerském webu, Prvnizpravy.cz, Foto: Armáda ČR)