Ani ve druhém kole Rugby Championship Austrálie a Nový Zéland neprohrály

Druhé kolo zkrácené série Rugby Championship dopadlo podle tipů bookmakerů, Springboks tedy Jihoafričané podlehli světové jedničce All Blacks, ale až v samotném závěru a trikem, který ještě tak zabírá u nezkušených týmů. Argentinské Pumy nenavázaly na loňský úspěch v Mendoze, kvůli poněkud chaotické obraně prohrály nečekaně vysoko s Austrálií. Wallabies se zdají být zápas od zápasu lepší.

Wallabies zápas od zápasu lepší

Dlouho a často Australané diskutovali, zda je pro Wallabies dobrou volbou kouč Michael Cheika, zda najdou rojníky schopné odolávat lepším rojům ostatních týmů šampionátu, co udělat, aby se Austrálie vrátila ze stínu dalších zemí na výsluní a možná je tu náznak dlouho očekávaného svítaní pro australské ragby. Alespoň poslední dva zápasy to naznačují, ovšem zda je to fakt nebo jen zdání, ukáže až 8. srpen, kdy se Wallabies střetnou s All Blacks.

V zápase s Wallabies v Mendoze se velice brzy ukázala slabina Pum – obrana, poměrně brzy ji otestoval po nepříliš povedeném odkopu Argentinců Tomane, zadák Israel Folau vynesl míč z vlastní poloviny a přes Bernarda Foleyho uvolnil Joeho Tomane, tomu nedalo žádné zvláštní úsilí projít špatně pokrytou pravou stranou Pumas. Nicméně Pumas měli mírně, velmi mírně navrch v držení míče a Wallabies si už žádnou další šanci nevytvořili.

Všechno se otočilo ve druhé půli, hned v úvodu domácí chybovali v rucku ve vlastní dvaadvacítce – Foley kopl na 11:6. Argentinci odpověděli docela dlouhou herní sekvencí, během které postoupili z vlastní poloviny až na dvaadvacítku Wallabies, kde se však dopustili chyby v rucku a bylo po naději. Jak zápas pokračoval, v plné nahotě se ukázala největší slabina Pumas – obrana, špatné krytí prostoru, špatné skládání, vždyť pouhých 70 procent úspěšných zákroků mluví za všechno. Třeba pětka, kterou položil Dean Mumm v 58.minutě, je toho jednoznačným dokladem – ani šest hráčů nedokázalo tohoto rváčka zastavit. Podobně při posledních dvou pětkách Kuridraniho a Ashley-Coopera. Zvláště tato akce byla ukázkou neschopnosti Pum zvládnout taktickou obranu.

Argentina – Austrálie 9:34
Estadio Malvinas Argentinas, 25.7.2015 – poločas 6:8 * pětky 0:4 * Rozhodčí: Jaco Peyper (Jižní Afrika) - Chris Pollock (Nový Zéland), Stuart Berry (Jižní Afrika)
Body:  Sanchez 9 (3TK) -   Foley 14 (1KP,4TK), Tomane 5, Mumm 5, Kuridrani 5, Ashley-Cooper 5

McCaw zlámal srdce Boks

Když kapitán All Black Richie McCaw položil tři minuty před koncem zápasu mezi Springboks a All Blacks za stavu 20:17 pětku, pravděpodobně tím zlomil srdce nejen Springboks, ale také skoro 62 tisícům diváků v Ellis Parku. McCaw totiž při autovém vhazování na pětimetrovce Jihoafričanů využil známého triku s klamným posunutím hráčů v seřazení a vytvořenou mezerou prorazil do brankoviště. Prostě trik, na který čas od času naletí hlavně nezkušené mládežnické týmy. Vítězství 27:20 (v 80. minutě kopl Sopoaga ještě trestný kop) zajistilo Blacks důležité 4 body pro rozhodující souboj s Wallabies, když oba týmy mají po 2. kole stejný počet bodů.

Springboks pronásledují zranění, seznam jejich zraněných hráčů – těch, se kterými se počítalo jak pro Championship, tak pro mistrovství světa – už dosahuje čísla, které představuje jeden tým (18) a trenér Heyneke Meyer si postěžoval, že Boks ztratili v utkání klíčové hráče (Francois Louw, Vincent Koch, Warren Whiteley) příliš brzy a musel použít hráče z lavičky v době, kdy Springboks dominovali v souboji rojů.

Pravda je, že oba týmy měly tentokrát překvapivě dost problémů v obraně, v podstatě všechny čtyři pětky, kromě pětky McCawa v závěru, padly po bleskových průnicích nesoustředěnou a rozhozenou – a neskládající – obranou. Ovšem nejpozoruhodnější pětku snad položil mlynář Blacks Dane Coles (184 cm, 104 kg), který prosfištěl dobrých 28 metrů středem přímo pod branku Boks, když mu vystřídavší centr Malakai Fekitoa svým pohybem vytvořil díru pro průnik. No a nakonec ona pětka McCawa, která ovšem vzbudila dost emocí. Jihoafričtí experti si dali tu práci, že dopodrobna rozebrali z hlediska pravidla o autovém vhazování, proč byla pětka neregulérní a neměla platit. To podstatné je – a dokládají to videozáznamem – že McCaw v roli mlýnovky vběhl do autového seřazení a odvolávají se na pravidlo 19.9 (a), který říká, že "autové seřazení začíná, když míč opustí ruce vhazujícího hráče," a že z videa je zřejmé, že McCaw vběhl do seřazení předtím, než míč opustil ruce vhazujícího. Rozhodčí Jerôme Garcés se podle nich dopustil chyby, když na tuto situaci vůbec nezareagoval.
Aaron Smith zastavuje Ebena Etzebetha

Jižní Afrika – Nový Zéland 20:27

Ellis Park, Johannesburg, 25.7.2015 – poločas 10:10 * pětky 2:3 * rozhodčí Jérôme Garcés (Francie) - Romain Poite (Francie), Leighton Hodges (Wales) * ŽK Samuel Whitelock (NZ) * 61 500 diváků
Body: Pollard 10 (2KP,2TK), Kriel 5, le Roux 5 -  Sopoaga 12 (3KP,2TK), Coles 5, McCaw 5, BR Smith 5

Zpravodajství z druhého kola Rugby Championship vyšlo s využitím zprávy uveřejněné na webu RC Havířova.

(ps, Karel Gaman, RC Havířov, Českeragby.cz & Sportovnilisty.cz, Foto: Petr Skála)