Americký fotbal hlásí návrat na trávníky. Přerov čeká dokonce premiéra v televizi

Dlouhé čekání na zahájení sezóny mají hráči amerického fotbalu u konce. Paddock liga amerického fotbalu totiž odstartuje kompletním prvním kolem 15. a 16. srpna 2020. Oslava návratu fotbalu na české trávníky vyvrcholí nedělním přímým přenosem na ČT sport, ve kterém se utká Ostrava Steelers na půdě nováčka Paddock ligy, Přerova Mammoths. Liga bude mít nového vítěze, neboť loňský mistr, Prague Lions, se do letošního ročníku z důvodu koronaviru nepřihlásil. O letošním mistrovi se rozhodne na přelomu října a listopadu 2020 finálovým Czech Bowlem patrně v Jihlavě. 

Liga v americkém fotbale je po soutěžích v baseballu a také softbalu v pořadí třetí nejvyšší soutěží, která se v tuzemsku po uvolnění sportování ze spárů pamdemických opatření rozehraje o titul mistra republiky za rok 2020.

Prezentace o tom, jak bude  soutěžní ročník hrát v jiných měsících, než tomu bylo dosud, proběhla v Praze čtyři dny před  zahájením. 

SportovníListy.cz byly na místě děje...


Vítěz loňského ročníku Paddock ligy, Prague Lions, dopředu avizoval vynechání letošní sezony.
Ta se z důvodu koronaviru posunula z jara na druhou polovinu roku. Původní sedmičlennou  sestavu týmů doplní Prague Mustangs. Už v polovině června měli obhájci titulu z Prahy jasno. Lions do letošního ročníku soutěže mužů svůj tým nepostaví.

„Po několika měsících rozprav s našimi hráči a ostatními členy programu jsme se rozhodli nezúčastnit se letošní seniorské sezony,” stojí v prohlášení Prague Lions na jejich webu.

Důvod? Dle klubového vyjádření především zdraví a bezpečí hráčů a jejich rodin, fyzická připravenost hráčů pro letošní i následující sezonu i finanční situace. Lions se v letošní sezoně soustředí na mládež a přípravu na příští sezonu.

Praha i bez Lions bude mít v Paddock lize svého zástupce. Premiéra mezi elitou čeká Mustangs.

Jak říkám...„O možnosti hrát Paddock ligu jsme se bavili v podstatě od chvíle, kdy bylo jasné, že se letošní ročník v nějakém formátu odehraje. Posun do první ligy je pro nás obrovská výzva. Pokusíme se jí postavit čelem, i když víme, že jsme jasný outsider,” vysvětlil a potvrdil odhodláni se v Paddock lize neztratit manažer Mustangs, Filip Kacerovský


Start ligy - Paddock Kickoff

Paddock Kickoff nabízí zajímavé složení zápasů. Téma si vybere každý fanoušek amerického fotbalu. V sobotu 15. srpna 2020 odstartuje Paddock liga brněnským derby a zápasem Pilsen Patriots s Prague Mustangs. Ikona amerického fotbalu v Česku, Josef Fuksa, se poprvé představí na sidelině Mustangs ve své premiéře jako hlavní trenér.

Reprezentační quarterback Jan Bláha si pod vedením Daniela Leška odbude premiéru v Paddock lize na hřišti Vysočiny Gladiators. Quarterback Ústí nad Labem Blades nastoupil naposled v reprezentačním dresu v Maďarsku na podzim v roce 2018. Zranění v zápase ho vyřadilo na celou loňskou sezonu. Nyní je zpět.

Jak říkám...„Rehabilitace byla dlouhá, psychicky náročná, ale s dobrým výsledkem. Mám z toho dobrý pocit,” dodal Jan Bláha k návratu po zranění.

Na Bláhu čeká těžký test v podobě Vysočiny Gladiators. Ta se musela vypořádat se změnami na postu hlavního trenéra a quarterbacka. Obě tyto role měl totiž zastávat Reginald Langford. Otěže Gladiators opět převzal Ondřej Paulus a na pozici quarterbacka se představí Joey Bradley. Gladiátoři navíc posílili o kvalitní hráče z Prague Black Panthers, kteří letos nenastoupí do rakouské ligy. V dresu Gladiators tak bude i Hráč roku 2019, Karel Augusta, nebo další reprezentanti Jan Kabát, Jakub Smutný nebo Tomáš Svoboda.

Přímý přenos na ČT sport

Paddock Kickoff vyvrcholí nedělním televizním zápasem. Před kamerami ČT sport se v přímém přenosu od 16:10 hodin  představí nováček Paddock ligy, Přerov Mammoths. Loňský vítěz 2. Ligy na domácím hřišti přivítá Ostravu Steelers.

Jak říkám...„Je to zlomová událost pro klub. Chtěli bychom začít psát novou historii klubu, prvoligovou. Podle mě to přesahuje rovinu klubovou, je to událost pro celé město Přerov, odkud není mnoho přímých přenosů. Je to i odměna pro diváky, kteří byli celou loňskou sezonu skvělí. Věřím, že po pauze, kdy lidé nemohli chodit na sport, přivítáme početnou diváckou návštěvu,” nechal se slyšet předseda Mammoths Petr Stejskal, pro kterého je televizní zápas  výjimečná událost nejen pro klub. 

Na Mammoths čeká při premiéře ostřílený soupeř. A to jak z Paddock ligy, tak z televizních zápasů. Steelers mají za sebou tři účasti v Czech Bowlu. I se zahajovacím televizním zápasem mají Steelers zkušenost. V Ostravě si jistě přejí, aby letošní Paddock Kickoff proběhl ve větším klidu než ten loňský proti Lions. Kvůli operaci slepého střeva totiž nemohl do zápasu nastoupit quarterback Randall Schroeder, za něhož nastoupil veterán Alan Kosniovský.

Kam na americký fotbal Paddock Kickoff?Sobota 15. srpna 2020

Pilsen Patriots - Prague Mustangs
Brno Alligators - Brno Sígrs

Neděle 16.
srpna 2020

Vysočina Gladiators - Ústí nad Labem Blades
Přerov Mammoths - Ostrava Steelers (přenos od 16:00 na ČT sport)

Fakta, statistiky a zajímavosti

týmy Paddock ligy, skupina Západ:
Pilsen Patriots, Prague Mustangs (nováček za Lions), Ústí nad Labem Blades, Vysočina Gladiators

týmy Paddock ligy, skupina Východ:
Brno Alligators, Brno Sígrs, Přerov Mammoths (nováček, vítěz loňské 2. ligy), Ostrava Steelers

Pardubice Stallions už na jaře podali žádost o sestup do nižší ligy z interních důvodů (Alligators se po sestupu vrátili zpět do Paddock ligy)

Každý tým odehraje 8 zápasů základní části (4 doma, 4 venku) 2 týmy ze skupiny postoupí do semifinále začátek základní části 15. - 16. srpna 2020 (Paddock Kickoff), konec základní části: 11.října 2020 semifinále: 24. - 25. října 2020, Paddock Czech Bowl XXVII: v rozmezí 30. října 2020  - 9. listopadu 2020  (zatím nerozhodnuto). 

V letošní sezoně není automatický sestup do 2. ligy.

Ostrava Steelers byla 3x v řadě ve finále (z toho 2x doma) prohrála (2017-2019)
Součet divácké návštěvy na všech zápasech Paddock ligy 2019 (včetně play-off): 18 461
průměrná návštěvnost zápasů Paddock ligy 2019: 363 diváků.


(ps, SportovníListy.cz, Česká asociace amerického fotbalu, foto: Petr Skála)