Airshow Praha-Kbely 2015


Druhou červnovou sobotu 13. června 2015 proběhla na letišti Praha-Kbely akce Airshow Praha-Kbely, která navázala na dvoudenní letecký veletrh EFA Prague 2015, konaný ve dnech 11.-12. června 2015.


Během Airshow Praha Kbely se vedle řady vystavovatelů představili také historické letouny a špičkoví letečtí akrobaté. „Při tvorbě programu s podtitulem Legendy nad Prahou jsme měli snahu ukázat divákům alespoň některé typy letadel, které v minulosti létaly z kbelského letiště. Ve tříhodinovém  programu se divákům představili takové legendy, jako jsou slavné  druhoválečné stíhací letouny Spitfire a Mustang. Na pražském nebi se po více jak třech desítkách let opět objevil legendární proudový MiG-15UTI,“ uvedl k letovému programu Petr Schwarz, letový ředitel Airshow Praha Kbely.

Letové ukázky ale zahájil burácející zvuk armádních stíhaček JAS-39 Gripen z čáslavské základny v doprovodu kbelského letounu Casa C-295M. Na statické ukázce armáda nabídla letouny L-410, L-410 FG, Casa C-295M a vrtulníky Mi-8 a  Mi-17. Leteckou techniku doplňovala kolová technika IVECO, KAJMAN Sh KH Dana a EOD robot. O propagaci Armády České republiky se staralo Rekrutační středisko Praha. Dorazili také ministr obrany Martin Stropnický a velitel Vzdušných sil AČR brigádní generál Libor Štefánik.

Nebyl by to letecký den, kdyby chyběla letecká akrobacie. Diváci měli jedinečnou podívanou v podání účastníka Red Bull Air Race Martina Šonky. Ve stejné světové soutěži, ale v kategorii Challenger, závodí Petr Kopfstein, který se před diváky na Airshow Praha Kbely představil v soutěžním akrobatickém speciálu Extra 330SC. Oba závodníci měli v rámci letového programu též autogramiádu, která přilákala mnoho malých i velkých diváků.

Poněkud jiné podání akrobacie předvedli Roman Kramařík na obratném dvouplošníku Christen Eagle II a Miroslav Červenka na historickém dvouplošníku Bücker. K vidění byli též letadla z flotily Historické letky Republiky československé, konkrétně skupina letounu Zlín Trenér spolu s Aerem 145 a Avia BH 5.

Ukázky práce záchranářů předvedla armáda prostřednictvím kbelského vrtulníku Mi-17 a ze stejného typu letounu provedla na závěr dne výsadky parašutistů.

Organizátor akce a největší civilní provozovatel vrtulníků v České republice společnost DSA, a.s. se divákům představil vrtulníkem EC135. Ukázkou záchranných prací s podvěsy nejrůznějšího druhu a hašení se ukázal jednomotorový typ AS350 B3 a nechyběl ani turbohřídelový cvičný typ Enstrom 480B. V programu byli zastoupeny ještě další typy vrtulníku, od těch nejlehčích až po bitevní vrtulník Cobra.

Výtěžek ze vstupného jde na vojenský fond a kbelkou školu

Mezinárodní letecká výstava European Festival of Aviation, EFA Prague 2015, jejíž nedílnou součástí je i letecký den Airshow Praha Kbely je prvním ročníkem výstavy organizované  společností DSA, a.s. v Praze. V minulosti byla společnost pořadatelem mnoha ročníků výstavy na letišti v Hradci Králové.

Výtěžek ze vstupného bude převeden do nově zřízeného Vojenského fondu solidarity. Jeho cílem je pomáhat vojákům z povolání, jejich rodinám nebo pozůstalým, kteří se ocitli v tísni, ať už ze zdravotních či sociálních důvodů nebo dopadem životních katastrof, a to v situacích, které jsou jen obtížně a efektivně řešitelné standardními prostředky a postupy. Část výtěžku bude dále věnována Městské části Praha–Kbely na dostavbu základní školy.

  (ps, Sportovnilisty.cz, Foto: Jan Kouba, Ministerstvo obrany)