A vy jste kdo? Skeletonistka Anna Fernstädtová, pro kterou je matematika v pohodě

Skeletonistka Anna Fernstädtová zakončila  druhou sezonu v českých barvách a jak ji dopadla? Podle ní si splnila  všechny cíle, ale v  příští zimě by se chtěla více přiblížit stupňům vítězů a dojet  do šestého místa.

    A vy jste kdo ?    


Anna Fernstädtová  (* 23. listopadu 1996)Výška / váha: 172 cm / 72 kg
Pozice: skeletonistka


Ještě před dvěma lety se o sportovním odvětví skeleton v Česku zajímalo skutečně jen minimum fanoušků a o reprezentačních startech  na mistrovství světa, nebo na Světovém poháru si mohli čeští skeletonisté jen zdát.

Nu a nyní? To už neplatí. Na nedávno skončeném světovém šampionátu v německém Altenbergu kolem ledového koryta byly k vidění české  vlajky zrovna, když ledovým korytem svištěly skeletonistky. To vše kvůli jedné talentované ženě závodnici Anně Fernstädtové, která bojovala o nejlepší čas v cíli.

Třiadvacetiletá závodnice, která kombinézu s českými barvami obléká od roku 2018, nakonec skončila sedmá, což sice bylo oproti loňskému šampionátu pohoršení o tři místa, ale závodnice je s umístěním spokojena.

Jak říkám..."Jsem docela spokojená, všechny cíle jsem si splnila," hodnotila třiadvacetiletá Fernstädtová sezonu na setkání s českými novináři.SportovníListy.cz byly na místě děje...Při návratu do Světového poháru skončila celkově devátá, potřetí se stala juniorskou mistryní světa a na světovém šampionátu žen v Altenbergu byla sedmá.

Je to právě start, který  je zatím rozhodujícím faktorem neumožňující  Fernstädtovové  pravidelně bojovat o nejvyšší příčky. Zatímco vleže na skeletonu letí hlavou napřed nejrychleji ze všech závodnic,  na  startu je pomalá, což prokázala i v Německu, kde ji při rozběhu a naskočení na skeleton scházela lepší mrštnost. .

Jak říkám..."V Altenbergu je to jeden z nejdelších startů a já během něj ztratila 6-7 desetin. Každá desetina na startu znamená manko 3 desetiny pro trať. Musela jsem tak stahovat 2-2,5 sekundy, což je těžké," vysvětlila novinářům potíže, s kterými se česká závodnice v Altenbergu potýkala.

"Pomáhá mi asi gymnastika, kterou jsem dělala. Mám dobrý cit pro tlak i zatáčky. Jinak nevím, čím to je," prozradila, proč právě v technice jízdy česká reprezentantka vyniká.

Díky skvělému citu pro jízdu v korytu a obřímu talentu mladé Češce předpovídá její trenér Jeff Pain ještě lepší kariéru, než jakou měl on sám. Což by už stálo zato prožít, neboť kanadský kouč  vyhrál dvakrát mistrovství světa a na olympijských hrách byl stříbrný.

Aby Annu Fernstädtovou podobná slova nepotěšila, i když ví, že k naplnění sportovních snů  a předpovědí musí výrazně zlepšit právě ty problematické starty, které ji zatím brzdí. Právě na tento prvek jízdy se chce během letní přestávky zaměřit při tréninku na další sezónu.


Jak říkám..."Budeme pracovat hodně na technice startu. Potřebujeme na trenažér a více být v té skeletonistické pozici. Není to totiž jako normální sprint. Když umíš sprintovat, není to záruka dobrého startu ve skeletonu. Ten je specifický. Já třeba sprinty zlepšila, ale start nikoliv. První kroky jsou u mě pomalé. Musíme si to vyhodnotit," vysvětlila předtím televizním divákům v rozhovoru vedeném před kamerami ve  studiu.

"Pokud se zlepším, tak tomu věřím. V Altenbergu jsem viděla, čeho jsem schopná. Měla jsem nejvyšší rychlosti, jízdy byly dobré, a kdybych dala ze startu 2 desetiny, skončila bych třetí," konstatovala.

Dočká se už v příštím roce, kdy se jede MS v Lake Placid, kde není start příliš extrémní? Mladé ženské české želízko v ohni věří, že se to může stát. 

Vedle sportování stíhá ještě Anna Fernstädtová v Praze studovat jednu vysokou školu   a vůbec ji nevadí, že celá řada předmětů navazuje na znalosti z matematiky.

"Matematika je v pohodě," s úsměvem prohodila odvážná vysokoškolačka, která v této zimní sezóně mnohokrát přivedla své fanoušky u závodní trati nebo u televizních obrazovek k tomu, že se zatajeným dechem ji sledovali,  jak letí ledovým korytem hlavou napřed na něčem, co vypadá jako deska s bruslemi.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)