Zlato pro Jiřího Prskavce! Český kajakář je olympijským šampionem z Tokia

Kajakář Jiří Prskavec vybojoval v Tokiu zlatou olympijskou medaili. Český reprezentant potvrdil roli světové jedničky a s neuvěřitelným náskokem více než tří vteřin překonal stříbrného Jakuba Grigara ze Slovenska. Třetí skončil Němec Hannes Aigner.

Úřadující mistr světa, bronzový z olympiády v Riu a po pátku 30. července 2021  olympijský šampion z Tokia. Kajakář Jiří Prskavec potvrdil v zemi vycházejícího slunce roli favorita a dojel si pro největší úspěch své kariéry. Coby vítěz semifinále nastoupil do finálové jízdy jako poslední závodník – z čehož velkou radost neměl.

Jak říkám...

„Doufal jsem, že mě ještě někdo porazí, protože jsem nechtěl jet poslední. Bezprostředně po dojetí bylo emocí opravdu nespočet, zvlášť když jsem pak mluvil s manželkou a maminkou, to bylo dojemné, šly na mě slzy,“ přiznal Prskavec po slavnostním ceremoniálu.

„Startovat z posledního místa a ustát to, to je vrchol mé kariéry. Tlak to byl opravdu obrovský,“ uvedl novopečený zlatý olympionik, který  druhého Jakuba Grigara  porazil Prskavec o více než tři vteřiny a  třetího Aignera překonal dokonce o téměř pět a půl vteřiny.

Nejen Prskavcovi, ale i dalším elitním závodníkům fandili přímo v pražské Troji stovky fanoušků a sportovců. O víkendu se zde totiž pojedou závody ICF World Ranking Race.

Jak říkám...

„Fandění v Troji bylo super, je to lepší, než kdybychom každý fandil doma,“ uvedl kajakář Vít Přindiš.


„Komentář Dana Stacha to vygradoval, byla tu celá Jířova rodina a stovky závodníků z jiných zemí, takže to líp nemohlo dopadnout. Francouzi vyskočili z vody, aby stihli finále, hodně to prožívali. Byli tu i reprezentanti Německa, Británie a další. Jsem rád, že se pořadatelé Rankingu rozhodli prodloužit víkend na celý týden, a mohli jsme přímé přenosy z Tokia sledovat pohromadě,“ popsal skvělou trojskou atmosféru v Praze v Troji úřadující trojnásobný mistr Evropy Vít Přindiš.


Tokio 30. července 2021


XXXII. letní olympijské hry v Tokiu

Vodní slalom muži K1

1. Jiří Prskavec (Česko) – 91,63, 2. Jakub Grigar (Slovensko) - 94,85, 3. Hannes Aigner (Německo) – 97,11, 4. Felix Oschmautz (Rakousko) – 98,79, 5. Michal Smolen (USA) – 99,12, 6. Bradley Forbes- Cryans (Velká Británie) – 100,58, 7. Boris Neveu (Francie) – 101,18, 8. Lucien Delfour (Austrálie) – 102,33, 9. Erik Holmer (Švédsko) – 148,59, 10. David Llorente (Španělsko) – 150,08.

(Anna Hrbáčková, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)