Jan Kuf byl třináctý na mistrovství světa. Český moderní pětiboj by na olympiádě měl mít dvě místa

Třinácté místo a zatím neoficiálně také splnění kvalifikačních kritérií pro olympiádu si z mistrovství světa v Káhiře odveze Jan Kuf. Dobře zašermoval a zvládl jízdu na koni. Váhal naopak v plavání a střelbě. Marek Grycz a David Kindl skončili na 20. a 21. místě. Mistrem světa se stal Adam Marosi z Maďarska před Rusem Lifanovem a domácím Elgendym.
Výsledky.

Třináctou příčkou Jan Kuf vyrovnal výsledek z mistrovství světa před čtyřmi lety, které se rovněž konalo v Káhiře. Tentokrát má ale jinou příchuť. Třicetiletého rodáka z Prahy sužovaly v posledních měsících zdravotní komplikace. Před loňskou sezónou se potýkal s poraněním kolene, které si vyžádalo dvě operace. Hrozilo dokonce nucené ukončení sportovní kariéry. Těsně před startem letošního Světového poháru se Honza nakazil koronavirem, jehož následky zasáhly do průběhu celé jarní části sezóny. V takovém světle se třináctá příčka z mistrovství světa jeví českému týmu jako malý zázrak.

Jak říkám... 

„Za standardních podmínek, pokud nikoho nebude zajímat, co je za tím a co si prožil, třinácté místo uspokojivé samozřejmě není. Ale my víme své,“ potvrdil reprezentační trenér Jakub Kučera.

Hlavní cíl, tedy potvrdit příslušnost k olympijské smetánce, Kuf s největší pravděpodobností splnil.

Jak říkám... 

„To byl důvod číslo jedna, proč jsme sem jeli. Abych potvrdil účast na olympiádě. To byl můj velký sen poslední dva roky a doufám, že teď můžu říct, že se to povedlo. Že jsem to tím třináctým místem potvrdil. Samozřejmě se ještě budou potvrzovat závodníci ze všech zemí a ještě to nějaký čas bude trvat, než vydají oficiální výsledky. Ale na základě všech pravidel a všeho, co je vydané, tak věřím, že tam jsem,“  řekl po závodě Jan Kuf, který základ solidnímu výsledku vystavěl Kuf už při úvodním šermu, který absolvoval s aktivní bilancí 20/15.

„Bylo to docela dobré. Zase o třídu lepší než na finále svěťáku před pár týdny,“ těšilo ho i když v následujícím plavání naopak ztratil vteřinu oproti vlastnímu výkonu v semifinále, ale v jízdě na koni se mu opět dařilo.

„Měl jsem strašně příjemného koně. Po delší době jsem si tu jízdu užil úplně na maximum, bylo to fakt skvělé,“ líčil Kuf, který  s jednou shozenou překážkou a pár vteřinami přes časový limit získal 290 bodů z 300 možných a  přesto všechno skončil v pořadí jízdy až ve třetí desítce.

„Dali tam ty nejlepší koně, co měli, a ti koně, jak už to znali a na to prostředí se adaptovali, prakticky nedělali na tom jednoduchém parkuru chyby. Jezdecké výsledky se jezdily vysoké a nebylo co získat. Jen ztratit,“ popisoval reprezentační kouč Kučera.

Shodou náhod si stejného koně vylosoval také druhý Čech na startu Marek Grycz. Ten zajel čistou jízdu a získal plný počet bodů.

Jak říkám...  

„Koně Marek zvládl velmi dobře. Dělal přesně, co jsme mu řekli a zajel čistě,“ ocenil Kučera.

Do závěrečné, kombinované části vybíhal Jan Kuf jako jedenáctý. V běhu se střelbou se o dvě příčky propadl.

Jak říkám... 

„Vybíhali jsme všichni tak nějak společně. Okolo mě byla spousta Egypťanů, takže se tu hodně jásalo. Už v semifinále jsem se pral se střelbou. Jsou tu docela těžké světelné podmínky. Střílí se tu pod umělým osvětlením a ještě to svítí přímo do obličeje. Tak se mi nějak nedařilo se dostat do té správné techniky,“ popsal Kuf.

„Na střelbě Honza nechal oproti optimu nějakých třicet vteřin. Bez toho by se dalo závodit o celkem zajímavý výsledek. Ale máme dva měsíce na to, s tím něco udělat,“ konstatoval trenér Kučera.

„To je  pro nás určitě věc, na které do olympiády musíme zapracovat. Ale přijel jsem sem proto, abych se dostal na olympiádu a to se povedlo, takže jsem spokojený,“ souhlasil s ním jeho svěřenec Kuf.

Marek Grycz ztratil cenné body nejen v šermu, ale i plavání. Dle trenéra Kučery nedokázal podobně jako Kuf v náročném závodním programu úplně dobře zregenerovat. Běh se střelbou ale zvládl relativně dobře a na světovém šampionátu obsadil 20. příčku. Jen místo za ním skončil třetí český reprezentant David Kindl.

Jak říkám... 

„David šel skvělý závod. Sice dvacáté první místo, ale byl ve finále na mistrovství světa poprvé a předvedl velmi slušný výsledek i výkon. Takže ten může být rozhodně spokojený,“ chválil kouč Kučera, který věděl, že Češi mohli díky třem finalistům na šampionátu bojovat také o týmové medaile a skončili šestí.

„Potřebovali bychom tady Martina, abychom byli ve čtyřech. Pak to mohlo být zajímavé i v družstvech. Na druhou stranu na to, čím si všichni prošli a že tým byl opravdu oslabený, ten výsledek špatný není, “ připomněl Jakub Kučera absenci Martina Vlacha, který si koncem dubna vážně poranil rameno. V moderním pětiboji platí, že při účasti čtyř závodníků  se nejhorší výsledek škrtá. 

Mistrem světa se stal bronzový medailista z Londýna 2012 Maďar Adam Marosi. Druhý skončil Rus Alexander Lifanov, třetí domácí Ahmed Elgendy.

(Šárka Razýmová, pentathlon.cz, SportovníListy.cz,  foto: Filip Komorous)

Dědek přesouvá Winter Classic

17.10.2021 09:00:00

Nová štika v hokejovém rybníčku, majitel hokejových Pardubic Petr Dědek, avizoval již na loňský rok lahůdku pro všechny fanoušky nejpopulárnějšího zimního kolektivního sportu. Zápasy pod ote...